Zpět na úvodní stránku
Teplárna Strakonice a zapáchající balónek
1.8.2015. Vypustit tzv. smradlavý balónek je velmi jednoduché. A prakticky pokaždé účinné. Vždy po něm totiž zůstane určitý zápach. Ať byl vypuštěn s pravdivými informacemi, anebo nepravdivými. Minimálně už navždy u části veřejnosti bude převládat názor, že „na každém šprochu pravdy trochu“. Lidi můžeme v jednoduchosti dělit na chytré a hloupé. Chytrý člověk si dobře rozmyslí své kroky, hloupý je provede humpolácky, neboli jako slon v porcelánu. Dne 30.7.2015 odvolalo představenstvo společnosti Teplárna Strakonice, a.s. na svém zasedání vedení teplárny. Je to v pořádku? Provedli odvolání chytří nebo hloupí lidé? Nahlédněme na problematiku nezaujatýma očima. Platit může jedno nebo druhé.
Foto 1: Vchod do areálu firmy Teplárna Strakonice, a.s.
Pozorný čtenář se může zeptat, jak je možné něco hodnotit objektivně, když vše stojí tzv. „na vodě“ a na bázi podezření. Ano, to je pravda. Jenže jak je potom možné, při takovém stavu znalosti věci, profesně, morálně i lidsky prakticky zlikvidovat čtyři nejvyšší představitele důležité městské firmy? Podívejme se na kauzu blíže.
- Došlo k odvolání čtyř nejvyšších představitelů městské firmy na základě pouhého podezření, tedy ne na základě kvalitního auditu. Když se pochybení některého z obviněných prokáže, je dobře, že byl vyhozen. Ale co když se provinění neprokáže? A co když se neprokáže u všech čtyř, ale třeba jen u jednoho? Potom je to stejné, jako když chytáme zloděje podezřelého z krádeže, který vběhne do domu, a my pro jistotu „popravíme“ všechny nájemníky domu – jedině tak máme přece jistotu, že jsme zloděje potrestali. Je to ale správný postup?
- Navažme na předchozí bod. Představenstvo teplárny za podpory vedení města obvinilo čtyři pracovníky na základě neprůkazných materiálů. Možná je obvinění oprávněné, možná není. V duchu vyváženého přístupu by měla současná koalice, tedy vedení města, spolu s novým představenstvem teplárny okamžitě odstoupit a čekat, zda se jejich podezření prokáže či nikoliv. Když prokáže – u všech čtyř manažerů současně (!), nechť se se slávou vrátí zpátky do křesel. Pokud ne, ať začnou studovat kanalizační síť města Strakonice a propříště raději chodí kanály. A budou muset nést veškeré právní a morální důsledky z kroků plynoucích z jejich neuváženého postupu.
- Vedení teplárny odvolalo její představenstvo. Je prakticky nemyslitelné, že by se tak nestalo minimálně za tichého souhlasu nejužšího vedení města. Ostatně i starosta Břetislav Hrdlička již situaci sám komentoval. Z odpovědnosti se tedy nemůže vymanit. Způsob, jakým bylo odvolání provedeno, budí dojem, že vedení Teplárny skončilo už dávno. Jen se hledal způsob, jak je zlikvidovat – pod heslem kdo chce psa bít, vždy si hůl najde. Kdyby to totiž nebyla pravda, šlo kauzu vyřešit až na základě jasných a nezpochybnitelných důkazů.
- Připomeňme si vyjádření tiskové mluvčí radnice Markéty Bučokové, které vyšlo 23.3.2015 na serveru strakonickonews.cz: „Ředitel teplárny Aleš Seitz dostal plnou důvěru vedení města, které si cení jeho odborného vedení společnosti. Taktéž celý vrcholný management společnosti zůstává ve vedení: Ing. Aleš Seitz v pozici generálního ředitele, Ing. Vladimíra Voržáčková jako odborná ředitelka pro finance a Ing. František Kutheil jako odborný ředitel pro techniku." uvedla mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková. Z uvedeného vyplývá, že nové vedení ve Strakonicích při svém rozhodování dává buďto na momentální výklad z karet, jak uvedl jeden diskutující čtenář na webu, anebo své kroky naprosto nepromýšlí a střílí jen tak od boku. Ten, kdo pozorně sleduje dění ve Strakonicích po volbách v roce 2014 ví, že nejde o první případ, kdy byla nejdříve někomu dána důvěra a krátce nato byl jako prašivý pes zlikvidován. Příkladem může být bývalý ředitel pivovaru Jaroslav Tůma.
- Ještě jeden rozhovor si připomeňme. Rozhovor se starostou Břetislavem Hrdličkou na serveru Parlamentní listy ze dne 12.2.2015: „Otázka: „Po nástupu do funkce jste se obával kostlivců, kteří mohou být schováni ve skříni. Potvrdily se Vaše obavy?“ Odpověď BH: „Potvrdily se více, než jsme čekali. Budeme zřejmě muset zvětšit hřbitov.““ Tento článek není zaměřen proti novému vedení nebo proti panu starostovi Hrdličkovi. Pokud se jeho podezření VE VŠEM potvrdí, nechť je slavný. Pokud se ale jenom snaží naplnit onen svůj pomyslný hřbitov, nechť ho občané Strakonic ženou co možná nejdále od krásného města Strakonice. Tečka. Nic jiného v tom není.
- Připomeňme si ještě další slova starosty Břetislava Hrdličky, tentokrát na webu Strakonické veřejnosti z 6.6.2015 v článku pod názvem „Břetislav Hrdlička: Nevěřte všemu, co vám NĚKDO řekne“: „V teplárně skončí koncem roku manažerská smlouva Ing. Kutheilovi, který je již v důchodu. Jeho práci potom bude dělat někdo jiný, kdo byl na tuto práci léta připravován, probírám tuto věc s Ing. Seitzem ve čtvrtek, aby přechod byl co nejplynulejší a nejvýhodnější pro teplárnu, abych se v pátek od lidí dozvěděl, že jsme „vyhodili Ing. Kutheila“. Kdo tu lež rozšiřuje?“ Takže někdo rozšiřuje lež a ta se stane ani ne za dva měsíce pravdou. Tak opravdu to byla lež? A copak dnes už není důležité předat funkci v zájmu Teplárny co možná nejplynuleji a nejvýhodněji? Teplárna je vysoce odborná firma, kterou mohou vést pouze lidé opravdu zkušení a odborně na výši! I když ve Strakonicích jsou možná důležitější jiné kvalifikace.
- Na nepravosti se má poukazovat a trestat je. Není ale něco ve Strakonicích podezřelého? Údajně kradl a tuneloval ředitel MěÚSS, pak ředitelka MěKS, celé bývalé vedení města, vedení Strakonické televize, vedení teplárny, ředitel pivovaru, bývalá sládková, taneční mistři manželé Kohoutovi byli rovněž špatní, odvoláni byli členové Rady seniorů i členové Přípravného výboru Mezinárodního dudáckého festivalu a další. Sleduji dění ve Strakonicích nezaujatě, ovšem pomalu se začínám ptát, co že se to děje. Prakticky na koho se ve Strakonicích podívám, ten lhal, kradl a tuneloval. A všude čtu, jak starosta Břetislav Hrdlička a nové vedení radnice jsou čistí a ti hrdinové, kteří jak na běžícím pásu odhalují nepravosti ve městě. Třeba je to pravda. Pokud ano, potom si starosta Břetislav Hrdlička zaslouží, aby občané Strakonic poslali do Hollywoodu návrh, nechť se podle nového starosty natočí další díl Jamese Bonda. Ten také nikdy neminul!
- Od voleb v roce 2014 opustilo své zaměstnání několik desítek lidí. A to nejenom těch mediálně známých, ale i těch, kteří odešli raději dohodou, aby měli klid. Místostarostka Helena Brejchová například ve Zpravodaji města č. 7/2015 uvedla: „Pravdu má každý svou, skutečností je, že pracovníky, kteří své povinnosti plní, dohoda o odchodu nebo výpověď nečeká.“ Něco podobného konstatoval i starosta Břetislav Hrdlička. Tento článek není opravdu psán proto, aby někoho očerňoval a jiného zase vyzdvihoval do nebes. Není to ale skutečně aspoň trochu podivné, že ve Strakonicích je jenom jeden kladný hrdina se svými věrnými a na druhou stranu tolik darebáků? To zde bylo na tak malé město tolik špatných pracovníků? Kde je ta hranice, do kdy budeme tleskat novému vedení a říkat: „Konečně někdo s těmi darebáky zatočil!“ Nakonec uplynou čtyři roky a my zjistíme, že se ze Strakonic stala spálená země a že vše bylo ve skutečnosti úplně jinak. Nebude už pozdě?
- Dejme tomu, že se podezření potvrdí. Například v údajném zneužití zlatých platebních karet. Přece je ale dohledatelné, kdo v té době platební kartou platil a kdo v té době byl kde na služební cestě. A rovněž to, jaký je systém kontroly výdajů v podniku. Je opravdu iluzorní představa, že všechny účtenky kontroluje celé vedení. Navíc ve firmách je obvyklé, že o výdajích do určitě částky rozhoduje třeba nákupčí spotřebního materiálu, sekretářka, náměstek a ředitel. Ten poslední zcela jistě nebude běžně kontrolovat nákup každé propisky a ještě k tomu to, v kolik hodin byl nákup proveden. On sám by nic jiného nedělal a velkým přínosem pro firmu by tím pádem nebyl. Nebylo proto vhodnější nejdříve v tichosti prověřit veškeré okolnosti podezřelých účtenek? Přece není nic jednoduššího, než když si představenstvo společnosti Teplárna Strakonice, a.s. vezme účetnictví z roku 2014 a bez přítomnosti vedení v tajnosti prověří všechny podezřelé účty! A až následně a CÍLENĚ potrestá případné viníky.
- Na oficiálním webu města Strakonice kdosi vydal ohledně Teplárny Strakonice, a.s. podivné tiskové prohlášení. Pod názvem „Tisková zpráva o společnosti Teplárna Strakonice a. s.“ nese označení „Tisková zpráva č. 13 (31. červenec 2015)“. Podle čísla 13 a podle hlavičkového papíru se snad jedná o vedení města. Proč ale není, jak to bývá běžné, uvedeno, kdo a za koho tiskové prohlášení vydává? Ze strany jeho autora se jedná o neskutečně amatérský přístup, ze kterého by jistě měly být vyvozeny důsledky. Vydat tak závažné tiskové prohlášení o personálních záležitostech a nepodepsat ho, tak za toto by měl být odpovědný pracovník propuštěn na hodinu!
- Právník představenstva Teplárny uvedl na serveru iDnes.cz dne 31.7.2015 následující: „Jasno však prý bude až po auditu a prověření všech dokladů. Do té doby nechce podnik dělat žádné závěry ani zveřejňovat žádné doklady. „Nechceme nikomu ublížit. To podezření je ale závažné. K tomu, abychom ztratili důvěru a měli pochybnosti, jestli je účetnictví vedeno správně, nám to postačilo a důvody dalo,“ řekl právník představenstva Miloslav Tuháček.“ Jde tedy o pouhé PODEZŘENÍ. Tiskové prohlášení z minulého bodu ovšem uvádí tato slova: „V několika případech bylo zjištěno, že prostředky Teplárny Strakonice a. s. byly použity na úhradu služeb erotického charakteru.“ Pokud je autorem tiskového prohlášení na hlavičkovém papíře Města Strakonice vedení města, starosta Břetislav Hrdlička by měl okamžitě odstoupit! Minimálně do auditu v Teplárně a do vyřešení celého případu. Proto, že podle tiskové zprávy na oficiálním webu Strakonic vedení města již čtyři odvolané manažery dopředu oficiálně pomluvilo a popravilo zároveň - i když ostatní mluví zatím jenom o podezření. Rovněž další skutečnosti zveřejněné v podivném tiskovém prohlášení jsou uvedeny neurčitou formou, bez konkrétních důkazů. To není tiskové prohlášení, to je skutečně poprava ve stylu padesátých let minulého století!
- Pravdou je, že čtyři lidé jsou vláčeni tiskem, jsou dehonestováni, pomlouváni a je zničen jejich profesní, morální i lidský kredit. Pokud se byť jeden z nich neprovinil tím, co je jim vytýkáno, skutečně by měly „padat hlavy“. Starostou města počínaje a novým představenstvem teplárny konče! Uvědomme si, že pokud někdo pracuje ve firmě přes dvacet let a má zásluhy na chodu firmy, v civilizované společnosti se i případné pochybení v řádu několika tisíc Kč řeší domluvou, kdy viník nahradí škodu, a ne tak, jak je tomu od roku 2014 zvykem ve Strakonicích. Provedli tedy odvolání v teplárně chytří nebo hloupí lidé? Čtenáři si na to jistě odpovědí sami.
- Na závěr nahlédněme do internetových diskuzí k danému tématu:
- „Smutné je, že se podobná „kauza“ dostane do médií ještě před prokázáním, zda a kteří manažeři vůbec pochybili… Říká se tomu veřejná poprava. Představte si, že máte kolegu hajzlíka a sám pracujete poctivě. A oni vás po 20 letech vyhodí jak psa a ještě zveřejní vaše jméno v tisku a označí vás jako pijavici. To by se vám líbilo, že?“
- „Všem těm „spravedlivě“ pobouřeným. Vám nepřijde divné, že někdo řídí firmu od roku 1994, která za tu dobu nezkrachovala, což je v Čechách unikum, a najednou je ze dne na den vymeten kvůli „podivným“ fakturám za pár tisíc? Přece každý s IQ vyšším než má houpací kůň z toho článku cítí, že se tam hraje o něco jiného. Že by lákavé posty? Odvolaní lidé jsou ostouzeni, aniž proběhlo jakékoliv vyšetření, protože sama zpráva uvádí, že audit teprve proběhne. V Čechách jsme nepoučitelní. Je tak snadné něco či někoho zničit. Jsem rád, že nepracuju v místě, kde by mi po 21 letech práce, jak uvádí zpráva, za mou práci namísto poděkování dali padáka na hodinu jako zločinci. Žádný normální manager by po tom, co se tam asi odehrálo, nenastoupil. Leč tipnu si, že zástup čekajících se už těší na teplé místo. Hlavně aby dokázali tu firmu zase 21 let vést a udržet při životě.“
- „Není to „jen“ okamžitý vyhazov, ale podle článků a nařčení v nich i společenská likvidace….“
- „Ing. Seitz byl v teplárně tuším od roku 1973, ale v teplárně coby akciovce byl pochopitelně od roku jejího založení, tedy od roku 1994. Tou dobou byl starostou zřejmě p. Štrébl. Myslím si, že takováto záležitost se měla řešit diskrétně a ne tímto bulvárním a populistickým způsobem. Vždyť údajně jde o 28k CZK a přitom se kolem toho dělá humbuk, jak kdyby šlo o milióny. 12M CZK za starý Fezko nikomu nevadí? Asi ne, inu Kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde!“
- „Je to to samé, jako kdyby se jen tak pláclo, že v rodinách nejvyšších radních frčí drogy, konzumace a možná i distribuce. Nebo že by to byla u NĚKOHO přeci jenom pravda…?“
- „Můj názor na věc je dost odlišný. Okamžité vyhození šéfa a jeho náměstků (ne všichni nesou odpovědnost za vše) je podle mne snahou zástupce vlastníka udělat místo pro jiné spřízněné zájemce (např. z řad zastupitelů města apod.). Jinak takovou čistku nelze vysvětlit. Není to určitě krok k lepšímu hospodaření firmy.“
- „Je to jasný boj o moc a zajímavé místo, proto je to v mediích ještě před tím než se to vyšetřilo.“
Karel Janský
Obsah fotografií: Foto 1 – Vchod do areálu firmy Teplárna Strakonice, a.s.
Autoři a zdroj fotografií: Foto 1 – Karel Janský.
Článek byl původně zveřejněn na webových stránkách strakonickonews.cz, eStrakonice.cz (k 19.3.2016 celkem 6 195 zhlédnutí) a v tištěném Týdeníku Strakonicko – viz níže. Podívejte se. |
Týdeník Strakonicko, 12.8.2015 číslo 32, strana 6 a 7 (článek zvětšíte v novém okně kliknutím na jeho příslušnou část - skládá se ze tří částí).
část 1
část 2
část 3
Webu estrakonice.cz (článek zvětšíte v novém okně kliknutím na obrázek).